داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت  نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی است که در فصل سرد زمستان محیط را گرم و در فصل گرم تابستان محیط را خنک می‌کند.
داکت اسپلیت‌ از دو قسمت اصلی کندانسور و هواساز تشکیل شده است.
کندانسور شامل  : پروانه، کمپرسور، دینام، فین و …  و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اواپراتور، پروانه و … می‌باشد.
هوا ساز داکت اسپلیت به صورت توکار درون سقف وصل می‌شود و سپس با استفاده از کانال کشی هوا را به اتاق‌ها و سایر مکان‌ها انتقال می‌دهد.
 داکت اسپلیت برای خنک کردن محیط عملکردی شبیه به اسپلیت و کولر گازی دارد ولی برای گرم کردن محیط با گردش آب گرم درون داکت اسپلیت محیط را گرم می‌کند.
به طور کلی داکت به معنای سیستم لوله‌کشی و مسیردهی هوا در ساختمان است. این داکت‌ها از لوله‌ها و کانال‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که هوا را از یک نقطه به نقاط دیگر در ساختمان منتقل می‌کنند. "اسپلیت": اسپلیت به معنای یک نوع سیستم تهویه مطبوع است که شامل یک واحد داخلی (داخل ساختمان) و یک واحد خارجی (بیرون ساختمان) می‌شود. در این سیستم، واحد داخلی شامل بخشی است که هوای خنک شده را به اتاق‌ها منتقل می‌کند، و واحد خارجی شامل بخشی است که هوای گرم را از ساختمان به بیرون انتقال می‌دهد. در یک سیستم اسپلیت، هوای گرم از ساختمان از طریق داکت‌ها به واحد خارجی منتقل می‌شود، سپس در واحد خارجی، هوا خنک می‌شود و به دوباره از طریق داکت‌ها به واحد داخلی منتقل می‌شود تا در اتاق‌ها تهویه شود. به طور خلاصه، داکت اسپلیت یک نوع سیستم تهویه مطبوع است که با استفاده از داکت‌ها و واحدهای داخلی و خارجی، هوا را در ساختمان جابجا می‌کند و برای تهویه مناسب در اتاق‌ها استفاده می‌شود.


 
مزایای داکت اسپلیت :

اگر بخواهیم به صورت کلی شما را با مزایای داکت اسپلیت آشنا کنیم اینگونه می‌گوییم که:
  • داکت اسپلیت باتوجه به  قیمت و کارایی مناسبی که دارد نسبت به سایر سیستم‌های تهویه هوا مناسب تر است.
  • هوایی را که می‌خواهد به محیط انتقال دهد فیلتر می‌کند و هوای تازه و مطبوعی به محیط می‌دهد.
  • از کانال‌های کوچک تری نسبت به کانال‌های کولر آبی برای اسپلیت استفاده می‌شود چرا که کیفیت هوای آن‌ها از کولرهای آبی بهتر است.
  • دارای استقلال کامل است و به تنهایی می‌تواند گرما و سرمای یک محیط را تامین کند و همچنین این توانایی را دارد که تهویه مطبوع چند ساختمان را به صورت همزمان انجام دهد.
  • راندمان سرمایشی و گرمایشی آن در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع بهتر است.
 
داکت اسپلیت چگونه کار می‌کند؟

داکت اسپلیت عملکردی شبیه به اسپلیت دارد. تفاوت اسپلیت با کولر گازی فقط در نام آن‌ها است چرا که اسپلیت نام لاتین کولر گازی می‌باشد و چندان تفاوت جدی با هم ندارند.
اگر توجه کنید نام کولر آبی بر این اساس نام گذاری شده است که برای خنک سازی محیط از آب استفاده می‌شود و برای کولر گازی هم همین موضوع صدق می‌کند چرا که از گازهای 22R   و  410R  برای خنک سازی استفاده می‌شود.
دو قطعه اصلی یعنی کندانسور و هوا ساز با یک لوله مسی به یکدیگر وصل شده و هوای خنک را به هوا ساز انتقال می‌دهد سپس با استفاده از فیلترهای درون هوا ساز هوای فیلتر و تمیز شده را با استفاده از کانال به محیط انتقال خواهد داد.
داکت اسپلیت